2010 m. gruodžio 6 d., pirmadienis

KKT 14

Polispastai

Polispastų suskirstymas:
ilgieji - ta pati virvė keliauna iki krovinio ir atga, reikia ilgos virvės norint padaryti sudėtingesnį polispastą;
trumpieji -  polispastas organizuojamas virvės, ant kurios kabo krovinys, viename gale (reikia mažiau virvės);
paprastieji - sistema, kai veikia vieni paprsti polispastai;
sudėtingieji - sistema, kai vieni paprastieji polispastai, traukia kitus paprastuosius polispastus.

Labai gerai aprašyta ir paaiškinta polispastų sistemos yra puslapyje www.risk.ru (rusų kalba)

Полиспасты для спасательных работ. Часть I
Полиспасты для спасательных работ. Часть II
Полиспасты для спасательных работ. Часть III

Trumpai kas svarbu ir įdomu 

Paprastų polispastų jėgos apskaičiavimas
Paprastų polispatų jėga apskaičiuojama suskaičiavus virves, einančias nuo traukiamo svorio aukštyn. Vaizdus palyginimas būtų, jei virves lygintume su rankomis, keliančiomis svorį,

 Čia į viršų eina 3 virvių gijos, todėl polispasto jėga 3:1
Šiuo atveju svorį kelia 5 "rankos", todėl polispasto jėga 5:1

Pastebėjimas, jeigu virvės, keliančios svorį galas pritvirtintas prie stoties, gauname lyginius polispastus t.y. 2:1, 4:1 ir t.t. Jei virvės, keliančios svori, galas pritvirtintas prie krovinio, gauname nelyginius polispastus t.y. 3:1, 5:1 ir t.t.

Sudėtingų polispastų skaičiavimas
Kaip buvo minėta, sudėtingi polispastai tuomet, kai vieni paprasti polispastai, traukia kitus paprastus polispastus. Taip galima sujungti du tris ar dar daugiau polispastų. Jų jėga apskaičiuojama dauginant "rankas" keliančias vienus ir kitus polispastus. Tarkim jei paprastąjį polispastą 3:1 traukia kita paprastasis polispastas 2:1, tai bendra polispasto jėga 3x2:1 t.y. 6:1. Paveikslėlyje parodytas sudėtingas polispastas susidedantis iš 3:1 paprasto polispasto (pažymėtas juodomis rodyklėmis) ir jį traukiančio paprasto polispasto 2:1 (pažymėtas raudonomis rodyklėmis), tad bendra polispasto jėga 3x2:1 = 6:1.
Kitame paveikslėlyje parodyta kaip pereiti iš paprasto polispasto 3:1 prie paprasto 5:1 ir sudėtingo 9:1. Pereinant nuo polispasto  3:1 prie 5:1 tereikia pridėti po papildomą skridinį prie stoties ir krovinio. Pereinant nuo paprasto polispasto 5:1 prie sudėtingo 9:1 reikia pirmąjį skridinį nuimti nuo svorio ir prikabinti prie traukiančiosios virvės. Taip su tuo pačiu įrangos kiekiu gauname daug didesnį polispastų efektyvumą.


Polispastai ir trintis

Realiame gyvenime polispastų jėga skiriasi nuo teorinės, nes tai įtakoja trintis tarp polispasto dalių ir trintis pačiuose polispastuose. Taip pat gali atsirasti trintis į aplinkos objektus, tarkim uolas ar medžius.

Pagrindinė skridinių savybė - jų efektyvumas. Geriausiuose skridiniuose jis ~90%, vadinasi trinties nuostoliai polispaste iš tokio skridinio yra 10%.
Karabinų efektyvumas tėra ~50%. Plieniniai karabinai šiek tiek efektyvesni už aliumininius. Tad jei turime teorinį polispastą 2:1, jo realus efektyvumas naudojant karabinus bus 1,5:1, o polispasto 3:1 efektyvumas naudojant karabinus bus 1,75:1.

Įdomus atvejis jei turim viena skridinį ir karabinus. Kurioje polispastų vietoje dėti skridinį, kad jis būtų efektyviausias? Skaičiavimai rodo, kad efektyviausia bus, jei skridinį dėsime pirmą (skaičiuojant nuo traukiančiojo) prie išeinančios iš polispastų virvės. Piešinėlyje parodyti skaičiavimai vienu ir kitu atveju, neverčiau jų į Lietuvių kalbą.


Žemiau pateikiama lentelė, kurioje apskaičiuotas faktinis naudingumas (FN) įvairuose polispastuose naudojant skridinius arba karabinus.

Kaip matome, naudojant karabinus kažin ar verta daryti labai sudėtingą paprastą polispastą, nes faktinis naudingumas nėra žymus ir greičiausiai nuo tam tikro sudėtingumo pradės netgi mažėti. Naudojant mažus nuostolius turinčius skridinius polispasto faktinis naudingumas ne taip smarkiai skiriasi nuo teorinio net sudėtingėjant polispastams.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą